Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

Συνδιοργάνωση με άλλους φορείς

1990: Συνδιοργάνωση με το Δήμο Ι.Π.Μεσολογγίου εκδήλωσης στο πλαίσιο των Εορτών Εξόδου με ομιλίες Πανεπιστημιακών και του τότε Διευθυντού των ΓΑΚ κ. Ν.Καραπιδάκη και Έκθεση εγγράφων της Αλληλογραφίας της Φρουράς Μεσολογγίου 1824-1826.

2000: Συνδιοργάνωση με το Δήμο Ι.Π.Μεσολογγίου εγκαινίων των νέων γραφείων των ΓΑΚ Αιτωλ/ νίας, παρουσία και του Γενικού Γραμματέα του ΥΠ.Ε.Π.Θ και έκθεση αρχειακών τεκμηρίων.

2000: Συνδιοργάνωση με το Κέντρο Λόγου και Τέχνης Έκθεσης με θέμα "Εκκλησιαστικοί Θησαυροί Αιτωλοακαρνανίας 17ος-19ος αιώνας" και επιμέλεια έκδοσης του σχετικού Καταλόγου από την υπάλληλο Λαμπρινή Nτρουμπάλη

2001: Συμμετοχή στις Εορτές Εξόδου 2001 με επανεκτύπωση του υπ' αρ. 9 φύλλου της εφημερίδας ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΧΡΟΝΙΚΑ της 11ης Απριλίου 1859

2012: Συνδιοργάνωση με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Αιτωλoακαρνανίας  Σεμιναρίου για τους διευθυντές των σχολείων της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης με θέμα «Η διαχείριση των αρχείων των σχολικών μονάδων»

Το Σεμινάριο διεξήχθη στις 22.03.2012 στο Μεσολόγγι, στις 28.03.2012 στη Βόνιτσα και 30.03.2012 στο Αγρίνιο στο οποίο οι δύο υπάλληλοι συμμετείχαν με σχετικές εισηγήσεις: Μαρία Μπακαδήμα "Παρουσίαση των Αρχείων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης που φυλάσσονται στα Γ.Α.Κ.-Αρχεία Ν. Αιτωλoακαρνανίας", Σωτηρία Τσατσά "Η Αρχειακή Νομοθεσία και η Εκκαθάριση των Αρχείων της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης".

2013: Συνδιοργάνωση με την Πανευρυτανική Ένωση και τα ΓΑΚ-Ευρυτανίας παρουσίασης του βιβλίου «Ο ΘΕΣΜΟΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΑΡΧΕΙΩΝ ΣΤΗΝ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑ, Ο Σχολάρχης Ιωάννης Κούρος (1854-1912) 100 χρόνια μετά», Πρακτικά Επιστημονικής Ημερίδας.

2013: Συμμετοχή σε εκδήλωση εγκαινίων του Πολιτιστικού Κέντρου Χώμορης του Δήμου Ναυπακτίας με ομιλία και προβολή αρχειακού υλικού από την προϊσταμένη κ. Μαρία Μπακαδήμα με θέμα «Η ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΧΩΜΟΡΗΣ 1883-1983».

Το «ΛΥΜΠΕΡΕΙΟ» Πολιτιστικό Κέντρο στεγάστηκε στο κτήριο του καταργηθέντος Δημοτικού Σχολείου, το οποίο είχε οικοδομηθεί με δωρεά του εν Αμερική εγκατεστημένου Δημ. Λυμπέρη το 1954. Το 2003 παραχωρήθηκε στον Πολιτιστικό Σύλλογο, επισκευάστηκε πρόσφατα με δωρεά των επίσης εν Αμερική εγκατεστημένων αδελφών Παναγιώτη και Τρύφωνα Σκιαδά και διαμορφώθηκε σε Λαογραφικό Μουσείο και αίθουσα εκδηλώσεων με την επιμέλεια του «Συλλόγου των απανταχού Χομοριτών». Την εκδήλωση οργάνωσε ο Πολιτιστικός Σύλλογος στις 13.8.2013.

2016: Συμμετοχή σε εκδήλωση –ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Βάλβειος Δημοτική Βιβλιοθήκη Μεσολογγίου: Από το παρελθόν στο μέλλον»που διοργάνωσαν οι Φίλοι Βαλβείου Βιβλιοθήκης στις 19 Αυγούστου 2016. Ομιλίατης προϊσταμένης κ. Μπακαδήμα Μαρίας με θέμα «Η Βάλβειος μέσα από τα ΓΑΚ Αιτωλοακαρνανίας»με αναφοράστην ίδρυση και τα πρώτα χρόνια λειτουργίας της Βαλβείου όπως προκύπτουν από το αρχείο του Δήμου Ι.Π. Μεσολογγίου καθώς και προβολή αρχειακού υλικού.

ομιλία

ΙΣΤΟΡΙΚΟ
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΙΝΟ
ΑΡΧΕΙΑ-ΣΥΛΛΟΓΕΣ