Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

Συνέδρια - ημερίδες
Συμμετοχή με ανακοινώσεις του προσωπικού των Γ.Α.Κ. Αιτωλοακαρνανίας

2ο Πανελλήνιο Συνέδριο Τοπικής Ιστορίας και Πολιτισμού

Β΄ Πανελλήνιο Συνέδριο Τοπικής Ιστορίας και Πολιτισμού «Η χώρα των Θεστιέων στον ιστορικό χώρο και τον χρόνο», οργάνωση Αρχαιολογική – Ιστορική – Λαογραφική Εταιρεία Θεστιέων και Τμήμα Διαχείρισης Πολιτισμικού Περιβάλλοντος και Νέων Τεχνολογιών του Πανεπιστημίου Πατρών, Βλοχός 2016.
Εισήγηση Μαρίας Μπακαδήμα «Η Εκπαίδευση στην περιοχή των Θεστιέων και το Δημοτικό Σχολείο Μουσταφουλίου από τα τέλη του 19ου αιώνα: Αρχειακές πηγές»

Αφίσσα Πρόσκληση

1.  Α΄ Επιστημονικό Συνέδριο «Η Ναύπακτος και η περιοχή της 4.000 χρόνια», οργάνωση Εταιρεία Ναυπακτιακών Μελετών (Ε.ΝΑ.Μ.), Ναύπακτος 1992.

Εισήγηση Μαρίας Μπακαδήμα "Τα αρχεία των Ελληνικών Σχολείων Ναυπάκτου, Πλατάνου και Βετολίστας κατά το διάστημα 1889-1929"
Εισήγηση Σωτηρίας Τσατσά "Η αξία των συμβολαιογραφικών αρχείων στη μελέτη μιας εποχής. Συμβολαιογραφικές πράξεις Ναυπάκτου των ετών 1835-1885"

2. Διήμερη συνάντηση "Η Μνημειακή Κληρονομιά του Μεσολογγίου και της Περιοχής του μέσα στο Χρόνο", οργάνωση Δήμος Ι.Π. Μεσολογγίου, Μεσολόγγι 1995.

Ανακοίνωση Μαρίας Μπακαδήμα "Οι αρχειακές πηγές στην ανάπλαση της νεώτερης ιστορίας του Μεσολογγίου και της περιοχής του"

3. Β΄ Ναυπακτιακή Πολιτιστική Συνάντηση "90 Χρόνια  Ναυπακτιακού Τύπου (1905-1995)", οργάνωση Εταιρεία Ναυπακτιακών Μελετών (Ε.ΝΑ.Μ.), Άνω Χώρα Ναυπακτίας 1996.

Εισήγηση Μαρίας Μπακαδήμα "Παρουσίαση των Ναυπακτιακών Εφημερίδων και Περιοδικών που έπαυσαν να εκδίδονται, 1905-1956"

4. Ημερίδα με θέμα «Η μνήμη του Επαρχιακού Αστικού τόπου και τοπίου: Το Αγρίνιο μέχρι τη δεκαετία του '60», οργάνωση Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Αγρίνιο 2000.

Εισήγηση Μαρίας  Μπακαδήμα "Η πόλη και οι άνθρωποι μέσα από τον τοπικό τύπο. Τέλη 19ου-αρχές 20ού αιώνα"

5. Γ΄ Επιστημονικό Συνέδριο "Η Ναύπακτος και η Περιοχή της την Περίοδο 1821-1941" , οργάνωση Εταιρεία Ναυπακτιακών Μελετών (Ε.ΝΑ.Μ.), Ναύπακτος 2004.

Εισήγηση Μαρίας Μπακαδήμα "Προικοσύμφωνα Ναυπάκτου στη 15ετία 1835-1849"

6. Ημερίδα με θέμα «80 χρόνια λειτουργίας του Γυμνασίου Ναυπάκτου», οργάνωση Γυμνάσιο Ναυπάκτου, Ναύπακτος 2004.

Ανακοίνωση Μαρίας Μπακαδήμα "Η Ίδρυση του Γυμνασίου Ναυπάκτου το 1923 μέσα στην Εκπαιδευτική Πραγματικότητα της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην Επαρχία Ναυπακτίας"

7. Επιστημονικό Συνέδριο «ΚΑΤΟΧΗ - ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ - ΕΜΦΥΛΙΟΣ: Η Αιτωλοακαρνανία στη δεκαετία 1940-1950», συνδιοργάνωση Τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Κέντρο Έρευνας Τοπικής Ιστορίας & Πολιτισμού Αιτωλοακαρνανίας, ΓΑΚ-Αρχεία Ν. Αιτωλoακαρνανίας, ΓΑΚ-Αρχεία Ν. Ευρυτανίας, Αγρίνιο-Καρπενήσι 2008.

Εισήγηση Μαρίας Μπακαδήμα «Αρχειακές πηγές της δεκαετίας 1940-1950 στην υπηρεσία των ΓΑΚ Αιτωλοακαρνανίας: η περίπτωση του αρχείου Κοινωνικής Πρόνοιας Αγρινίου»

8. Επιστημονική ημερίδα "Ο Θεσμός των Σχολαρχείων στην Αιτωλοακαρνανία και Ευρυτανία".

Εισήγηση Μαρίας Μπακαδήμα "Τα Ελληνικά Σχολεία στο Νομό Αιτωλοακαρνανίας - Ο Σχολάρχης Ιωάννης Κούρος (1854-1912) 100 χρόνια μετά". Άγιος Βλάσιος Αιτωλoακαρνανίας 2012

ΙΣΤΟΡΙΚΟ
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΙΝΟ
ΑΡΧΕΙΑ-ΣΥΛΛΟΓΕΣ